Немири во Вашингтон пред инаугурацијата на Трамп

by fokus 19:04
19:04

Илјадници демонстранти во моментов протестираат на улиците во Вашингтон, во пресрет на инаугурацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп.

Демонстрациите ескалираа во немири, откако толпата  почна да крши излози и да фрла предмети кон полицијата, на што таа возвраќа со солзавец. Демонстрантите се маскирани во црно и носат анархистичи обележја.

Инаку, денеса новиот американски претседател ќе се заколне пред претседателот на Врховниот суд, и со тоа официјално ќе почне неговиот претседателски мандат. Претседателот Трамп ќе се обрати на нацијата од Западното крило на Капитол, по што ќе ја предводи парадата до Белата куќата.

Поврзани новости