Трамп ја победи Хејли во Северна Дакота

by Fokus

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп оствари нова победа над Ники Хејли, поранешната амбасадорка на САД во ОН, во трката за претседателска номинација на Републиканската партија.

NBC News објави дека Трамп ги освоил сите 29 делегати од таа сојузна држава на партиската група која се одржа вчера во Северна Дакота.

Откако се преброени 99 отсто од гласовите, тој имал 84,4 отсто поддршка, а Хејли 14,1 отсто, а секој резултат над 60 отсто значи дека кандидатот што добил толку може да смета на сите делегати и нема потреба од пропорционална поделба.

Пратеничката група во Северна Дакота беше последната декларација на републиканците пред Супер вторник, денешното гласање за време на кое се одржуваат внатрепартиски избори во 15 држави и Американска Самоа, прекуморска територија на САД.

Поврзани новости