Трамп даде наредба за изградба на ѕид на границата со Мексико

by fokus

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп издаде извршна наредба за изградба на ѕид  по должината на јужниот дел на САД на границата со Мексико.

Изградбата на 2.000 милји бариера по должината на границата со Мексико беше клучното ветување во изборната кампања.

Тој потпиша и акција за одземање на средства од американскиот градови што се прибежишта за имигранти кои немаат документи.

Поврзани новости