Тешка автобуска несреќа во Мароко, 23 лица загинаа

by Фокус 16:27
16:27

Вкупно 23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во последните години, соопштија регионалните здравствени власти.

Автобус се превртел на кривина на националниот пат во провинцијата Хурбиги, соопштија локалните власти.

Не е познато дали меѓу жртвите има и странски туристи.

Автобусот патувал од Казабланка до руралниот регион Аит Аатаб, во близина на градот Бени Мелал.

Речиси 3.500 луѓе умираат, а 12.000 се повредени во сообраќајни несреќи во Мароко секоја година, според националната статистика.

Во најтешката автобуска несреќа во историјата на земјата во 2012 година загинаа 42 лица.

Поврзани новости