Талибанците го нападнаа Газни, главниот град на истоимената авганистанска провинција

by fokus

 Талибанците го нападнаа Газни, главниот град на истоимената источна авганистанска провинција, соопштија локалните власти.

Напаѓачите влегле пред полноќ од неколку страни во градот, кој се наоѓа на  околу 170 километри јужно од главниот град Кабул. Владините сили успеаја да ги одвратат исламските бунтовници.

Битките продолжуваат во близина на Газни.

Триесет талибанци беа ликвидирани од владините сили, информира портпаролот на локалната власт.

Газни е заробен од исламистички милитанти околу три месеци. На 15 мај талибанците го нападнаа Фарах, главниот град на западноавганистанската провинција со истото име, но армијата брзо го врати.

Безбедносната ситуација во Газни е влошена во изминатиот месец. Според експертите, талибанците речиси целосно ја контролираат источната авганистанска провинција, со исклучок на нејзиниот главен град и некои други области.

Поврзани новости