„Тајм“ го нарече Заев северномакедонски премиер

by fokus 10:01
10:01

Во својот извештај за вчерашната посета на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, на Скопје, угледниот неделник „Тајм“ на својот веб сајт објави наслов каде го нарекува премиерот, Зоран Заев, северномакедонски. „Грчкиот и Северномакедонскиот премиер позираат на историското селфи по крајот на 30-годишниот спор“, стои во насловот.

Понатаму во текстот, грешката е исправена и Заев е атрибуиран како македонски премиер.

- Advertisements -

Се очекува реакција од Министерството за надворешни работи. Од Владата пред извесно време информираа дека ги брифирале странските медиуми да не ја употребуваат придавката „северномакедонски“, затоа што таквото ословување не е во духот на Договорот од Преспа.

Поврзани новости