Суспендирани се неколку вработени во „Идризово“ поради ископаниот тунел

by Fokus

За тунелот кој беше ископан во дворот на затворот „Идризово“ има суспендирани, изјавил директор на затворот, Зоран Јовановски, во интервју за „Макфакс“.

Кои вработени се меѓу суспендираните и за колкумина се работи засега не откри, го чека обвинителниот акт.

„Има суспендирани, но не можам да кажам колкумина се ниту, пак, какви било други детали. Истрагата е во тек, се работи на расчистување на случајот. Набргу очекуваме и обвинителен акт, но да почекаме да завршат постапките“, рекол директорот Јовановски.

Тунелот во затворот „Идризово“ беше откриен пред еден месец, а од МВР известија дека знаеле за него два месеца претходно.

Во копањето учествувале најмалку осуммина затвореници. Долг е 40 метри, осветлен и заштитен од уривање со потпори. Лоциран е веднаш до објект што се користел за складирање јаглен во дворот.

Поврзани новости