Судијката во “Рекет” повика Брза Помош за да се прегледа Боки 13

by fokus 10:48
10:48

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, бара да се одложи денешното рочиште за случајот “Рекет”, бидејќи како што рече обвинетиот не е во состојба да го следи рочиштето. Тој дополни дека и по барањето на судијката, врз Јовановски не бил извршен конзилијарен преглед.

-Јовановски не беше прегледан од никого, лекарот констатирал дека нема услови да се изврши конзилијарно мислење, бил присутен само дежурниот лекар, рече адвокатот Дуковски.

- Advertising -

Тој во расправа со судијката, инсистираше судењето да не се продолжи.

-Јовановски апсолутно не е во состојба да го прати денешното судско рочиште. Не контактибилен. Единствено ме извести дрка трпи ужасни болки во пределот на стомакот и му се дадени огромен број на седативи за спречување на болки. Да се изврши конзилијарно мислење и да не се посегнува по кршење на човековите права. Ве молам да го имате во предвид фактот дека обвинетиот не е во состојба да го прати рочиштето, рече Дуковски.

Судијката Васка Николовска Масевска посочи дека таа е инфирмирана дека е прегледан и извештајот ќе го добие во текот на рочиштето.

-Испратено е уште едно барање до клиника да се испрати заклучок за неговата здравствена состојба, рече судијката.

Збор зеде и Боки 13 кој истакна дека не се чуствува добро и дека секое носење во суд за него било тортура.

Судијката даде половина час пауза за да се повика Брза Помош и да го прегледа Јовановски.

В.В.

Поврзани новости