Студентите ќе маршираат денеска во 12 часот

by Фокус 11:01
11:01

Студентскиот марш против најавените реформи во високото образование треба да започне точно напладне, од платото пред Универзитетот  „Св.Кирил и Методиј“. Според најавите, протестот треба да продолжи кон Владата и Собранието.

Студентите ги поканија сите средношколци, професори, колеги, роднини и пријатели да им се придружат на студентскиот марш, за заеднички како што велат да ја истераат правдата до крај. Тие добија поддршка од многу јавни личности.

- Advertisements -

Веќе неколку денови дел од студентите и средношколците се под постојани притисоци и закани, да не излегуваат на најавениот студентски протест, затоа што тоа ќе биде на нивна штета.

Поврзани новости