Стразбур ги одби предложените судии од Македонијa

by fokus 18:39
18:39

Европскиот суд за човекови права ги одби апликациите на тројцата кандидати за судии од Македонија, јави А1ОН.

Анета Арнаудова, Едита Наскова и Јован Илиевски кои влегоа во најтесниот круг од номинираните од страна на МНР не влегоа во редовите на судот во Стразбур.

Според информациите на порталот, комисијата при МНР повторно ги предлага истите тројца судии, корегирајќи делови од нивната лична биографија, наместо да даде нови предлози.

 Неофицијално фаворит од сите тројца е обвинителот од организиран криминал – Јован Илиевски, кој е во роднински врски со Сашо Мијалков.

Поврзани новости