Столтенберг за мешањето на Русија во преговорите за името: Тоа е неприфатливо

by fokus

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

На денешната прес конференција на вториот ден од Самитот, Столтенберг рече дека со поканата за преговори за Скопје, Алијансата покажала дека нејзините врати остануваат отворени.

На прашање од новинарите за протерувањето на руските дипломати од Грција, по информациите дека се мешале во внатрешните работи на земјата и во Договорото за името, Столтенберг нагласи дека тоа е неприфатливо.

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

Поврзани новости