СПЦ ќе го тужи дедо Стефан

by Фокус

Синодот на Српската православна црква (СПЦ) на својата денешна седница одлучил да поведе црковно-судска постапка против архиепископот Стефан, поглаварот на Македонската православна црква (МПЦ), објави СПЦ на својот сајт.

– Српската црква се одлучи на овој потег бидејќи МПЦ е расколничка црква, нехристијански го прогонува Архиепископот Јован, канонскиот поглавар на автономната Охридска Архиепископија, и неговото свештенство, монаштво и верен народ, како и поради низа други антиканонски активности – се вели во соопштението.

Поврзани новости