Специјалната обвинителка Катица Јанева во 11 часот ќе даде заклетва

by Фокус 08:38
08:38

Денеска во 11 часот во Советот на јавни обвинители специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде заклетва. Таа доцна синоќа едногласно беше избрана од Советот за прв специјален обвинител, по предлог на Собранието.

Гласањето беше со двотретинско мнозинство, а повеќето Обвинители кои зедоа збор ја пофалија нејзината досегашна работа и и посакаа успешна нова функција. Тие сметаат дека Катица Јанева достојно ќе ја извршува функцијата.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Таа ќе има задача да ги гони кривичните дела кои се поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Поврзани новости