Сослушан е татко на момче убиено во масакрот кај Младеновац

by Fokus

Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево денеска беше сослушан таткото на еден од убиените во масакрот кај Младеновац. Покрај него, сослушан е и таткото на младиот човек ранет во тој масакр, а тие се сослушани како сведоци – оштетени, дознава Танјуг.

За утре и задутре се закажани и сослушувања на повредени сведоци. Минатата недела во тоа обвинителство беа сослушани 20-тина сведоци, меѓу нив еден таксист и една жена на која У.Б. откако избегал и се заканил со бомба.

У.Б. му се заканил на таксистот со бомба, барајќи од него да го однесе до место во околината на Крагуевац, каде што подоцна бил уапсен. Сослушани се тројца сведоци, во чија насока У.Б. пукал, но не ги повредил, поради што добиле статус на повреден сведок.

Исто така, претходната недела била испрашана жена која била во таксито кога У.Б. се заканил со бомба, поради што таа го излажала дека е бремена за да си го спаси животот.

У.Б. е осомничен дека на 4 мај на територијата на Смедерево и Младеновац со истрели од автоматска пушка со истрели од автоматска пушка се обидел да убие 12 лица, соопшти претходно Вишото јавно обвинителство Смедерево кое ја води истрагата за овој случај.

По убиството се сомничи дека У.Б. дошол на наплатната рампа „Мали Пожаревац“ и им се заканил на таксистот и на патниците со бомба, принудувајќи го возачот да го однесе во селото кај Крагуевац, каде што бил уапсен.

У.Б. се товари за сторени кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи, грабнување и неовластено користење туѓо возило.

Тој е во притвор од 5 мај кога беше уапсен. Неколку дена подоцна бил уапсен неговиот татко Р.Б. поради сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

 

Поврзани новости