„Со политичка одлука може да се формира и Специјален суд“

by Фокус 20:51
20:51

Јас не сум тој што одлучува за такво нешто. Си има Устав и закони. Доколку некој одлучи тоа политички да го реши, како што се воведе Специјално јавно обвинителство (СЈО), така ќе се воведе и Специјален суд, изјави денеска претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчаевски за можноста за креирање на специјален суд.

Според Панчевски, судиите  се апсолутно и потполно независни во своите одлуки, а рече дека како претседател не може да коментира дали осомничените може да влијаат на сведоци или не.

- Advertisements -

Додека треа распитите на осомничените во случајот „Титаник“, Панчевски бил присутен во Судот со цел да ја менаџира истрагата. Тој реагираше на изјавите на дел од неговите колеги судии и правници кои во јавноста обвинија за двојни стандарди при одлучувањето на притвор.

Поврзани новости