Следува постудено време со снег на планините

by fokus

Постудено време со врнежи од дожд и снег на повисоките места, најавуваат метеролозите за време на викендот.

од УХМР информираат дека под влијание на студена воздушна маса од север следува период на променливо облачно и студено врем. Од утре доцна попладне, како и за време на викендот најавуваат повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, претежно во
јужните и западните делови од земјава. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен
интензитет и на планините ќе се формира помала снежна покривка.

Минималната температура утре ќе се движи од минус пет до три степени, во сабота од минус шест до три степени, во недела од минус пет до еден степен, во понеделник од минус три до два степени. Во вторник и среда ќе биде над нулата.

Дневната температура утре ќе се движи од пет до 14 степени, во сабота од пет до 10, недела од четири до девет степени, во понеделник од пет до 11, вторник од седум до 12 степени и во среда од 10 до 16 степени.

Поврзани новости