Сите професори на ФИНКИ утре излегуваат на студентскиот протест

by Фокус 15:23
15:23

Сите професори на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) утре ќе учествуваат на студентскиот протест пред Владата, најави доц. д-р Игор Трајковски, предавач на факултетот на својот Фејсбук профил.

Според неговата објава, ова е одлука на наставно-научниот совет на ФИНКИ, кој со ова станува првиот факултет во земјата чиј комплетен наставен кадар најави учество на протестот, насочен против воведувањето на државен испит во македонското високо образование.

- Advertisements -

Студентскиот протест е најавен за утре во 14 часот пред Владата, кога се очекува да се соберат најмногу студенти досега, средношколци, професори, родители и уште еднаш да кажат гласно „не“ за вовдувањето на државен испит на факултетите.

Поврзани новости