Силјановска: Ако сте опозиција може да ве стигне правдата, ако сте власт не

by fokus 19:37
19:37

Професорката Гордана Силјановска во вечерашното гостување на телевизија Телма коментирајќи ги последните пресуди за сегашниот премиер Зоран Заев и за поранешниот, Никола Груевски, рече дека традицијата е дека ако сте опозиција може да ве стигне правдата, а ако сте власт не.

-Која е тенденцијата сиве овие години. Не само кога се прашање премиери, туку и други политичари, казните стигнувале не кога се на власт, туку во опзиција. Во Европа и додека се на власт, се повлекуваат за да му овозможат на судот да биде неазвисен. Ние слушавме од сешаниот но и од поранешниот премиер, каков ќе биде исходот, обајцата водејќи се по онаа традијата: ако сте опозиција може да ве стигне правото  и правдата, ако не сте, не може, рече Силјановска.

- Advertisements -

Поврзани новости