Путин предложи кандидат за премиер, се чека одлука на Думата

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин денеска до Државната дума поднесе предлог за кандидатурата на Михаил Мишустин за функцијата премиер на Русија.

„Претседателот Владимир Владимирович Путин достави до Државната дума предлог за кандидатурата на Михаил Владимирович Мишустин за функцијата премиер“, напиша претседателот на Државната дума Вјачеслав Володин на својот канал Телеграм.

Володин најави дека Думата денеска ќе расправа за кандидатурата на Мишустин.

Според него, за време на дискусијата за кандидатурата, важно е да се добијат одговори на прашањата за тоа како ќе се решат задачите поставени од претседателот Владимир Путин кога станува збор за демографската политика, поддршката на семејствата со деца, зајакнувањето на технолошкиот суверенитет и зголемувањето на одбранбената способност на земјата.

Мишустин беше на чело на Федералната даночна служба од 2010 до 2020 година, кога на 16 јануари стана премиер на Русија.

Според руските закони, премиерот го назначува претседателот откако неговата кандидатура ќе биде одобрена од Државната дума.

Новиот премиер му поднесува на претседателот предлог за структурата на сојузните извршни власти најдоцна една недела по именувањето, а во рок од 14 дена премиерот до Државната дума на одобрување ја доставува кандидатурата на вицепремиерот и министрите. , освен за шефовите на безбедносниот блок и на МНР, за кои се применува посебна постапка.

Министрите за одбрана, внатрешни работи, правда, министерот за вонредни ситуации и надворешни работи, како и шефот на Федералната служба за безбедност ги именува претседателот на Русија по консултација со Советот на Федерацијата, Горниот дом на парламентот.

Во вторникот, на церемонијата на инаугурација во Големата палата Кремљ, Путин положи заклетва и официјално стана претседател на Русија по петти мандат.

Поврзани новости