Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

by fokus

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Тоа  тврдење, првично објавено од „Њујорк тајмс”, следуваше по девет часовниот претрес на турските истражители во саудискиот Конзулат во Истанбул.

Неименуван турски официјален претставник не сакаше да коментира за начинот на отстранување на телото.

Американските медиуми претходно објавија дека Кашоги бил убиен за време на информативен разговор што излегол надвор од контрола.

Поврзани новости