Шекеринска им даде простории во Дом на АРМ на Сојузот на борците на НОБ

by fokus 08:59
08:59

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе се сретне со претставници од Сојузот на борците од Народноослободителната и Антифашистичка војна на Македонија.

Како што информират од Министерството, за време на средбата ќе биде потпишан договорот за времено користење на простории во Домот на АРМ, во период од 10 години.

- Advertisements -

Ветераните од Сојузот на Борците претходно имаше спор со Сојузот на воени инвалиди во врска со зградата во центарот на Скопје каде нивниот Главен одбор функционираше со години. Во 2012 година со одлука на суд и со помош на извршители тие насилно беа исфрлени, поради што се кренаа на протест низ скопските улици, но тогашната власт немаше слух за нив.

Поврзани новости