Села бара половина милион евра оштета од обвинетите за негов обид за убиство на крвавиот четврток

by Fokus

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села бара речиси половина милион евра за материјална и нематеријална оштета од обвинетите, кои на крвавиот четврток во Собранието, на 27 април се обидоа да го убијат. Ова на денешното судско рочиште го изјави правниот застапник на Села.

Тој бара материјална оштета за лекувањето, додека нематријалната е за претрпената лична болка и претрпен страв.

Се очекува лидерот на Алијансата за Албанците подоцна да стигне на судското рочиште.

Во овој случај обвинети се десетина лица.

В.В.

Поврзани новости