Се урна платфрома на фестивал во Шпанија, 316 повредени

by fokus 14:12
14:12

Најмалку 316 лица се повредени рано изутринава при уривање на дрвена платформа на музички фестивал во примирскиот град Виго во североисточна Шпанија, соопштија локланите власти.

Според истиот извор, деветмина од жртвите се здобиле со посериозни повреди, но се вон животна опасност. Двајца од повредените се малолетници.

- Advertisements -

Платформата, долга 30 и широка 10 метри, била поставена на морскиот брег за потребите на фестивалот „О Марискињо“.

Според полицијата, платформата најверојатно попуштила поради преоптовареност. Истрагата за случајот е во тек.

Поврзани новости