СДСМ: Парламентарното малцинство ја киднапира иднината на Македонија

by fokus 11:28
11:28

Неприфатливо е ВМРО ДПМНЕ како парламентарно малцинство да ја блокира и киднапира иднината на Македонија, реагираат денеска од СДСМ на однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, кои три дена си реплицираат меѓусебе и го кочат изборот на собраниски спикер.

-Ниту едно блокирање на демократските процеси, ниту едно беспотребно меѓусебно реплицирање од страна на парламентарното малцинство нема да ги спречи промените и да ја киднапира иднината на државата за која гласаа мнозинството граѓани. Стечајните работници денеска ќе имаа решен статус и пристојни примања, доколку Груевски и неговите соработници на најдрзок начин не ја кочеа работата на Собранието. Останатите граѓани и денеска ќе користат скапа струја и ќе плаќаат радиодифузна такса бидеќи малцинството во парламентот исплашено од соочување со одговорноста, ја погазува мнозинската волја, се вели во соопштението на СДСМ.

- Advertisements -

Од партијата додаваат дека околу 700 илјади граѓани избраа нова Влада, промени, правда, еднаквост и живот за сите и ниту еден очаен обид на Груевски и соработниците тоа не може да го спречи.

 

Поврзани новости