СДСМ ја обвини власта за финансиски малверзации при увозот на струја

by Фокус 19:45
19:45

Власта на Никола Груевски е фатена во финансиски малверзации со увозот на струја и во криминали во енергетиката, обвини денеска опозициската СДСМ.

-Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, кој е од редовите на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Кратово од вчера молчи – за чии интереси дозволува граѓаните на Македонија да плаќаат поскапа увезена струја за неверојатни 41,7 проценти?! На регионалните берзи цената на струјата е за 20 евра за мегават час поефтина од струјата што се увезува во земјава. Ставрески, Пешевски и Груевски ги сотреа граѓаните со нивните штетни и криминални политики, стои во соопштението на СДСМ.

- Advertisements -

Од СДСМ велат дека фактите говорат дека во Македонија дури 40 проценти од електричната енергија се обезбедува преку скап увоз на струја, што автоматски ги качува сметките за струја.

-Поради тендер политиките на власта на Груевски, Македонија увезува скапа струја, енергетските капацитети во Македонија се неискористени, а освен жителите на Струмица и на Куманово кои користат евтин гас, граѓаните во Македонија плаќаат скапи енергенси. Како што го донесе гасот во Струмица и Куманово, СДСМ во Програмата предвидува енергетски политики што ќе обезбедат стабилен енергетски систем и поефтина струја и енергенси за сите граѓани во државата, се вели во соопштението.

Поврзани новости