СДСМ: Атмосферата на страв која ја креираше ВМРО-ДПМНЕ лошо влијаеше на економијата

by fokus

Атмосферата на страв и тензија којашто ВМРО-ДПМНЕ ја создаваше и којашто кулминираше со инцидентот на 27 април, предизвика несигурност во државата и штетно влијаеше врз економијата, реагираат од СДСМ на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за економската ситуација.

-Само последните три месеци од криминалното и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ резултираа со пад на економијата од 1,3 отсто. Со формирањето на реформската Владата предводена од СДСМ започна процес на спроведување реформи што ја движат економијата и ги санираат штетите од расипничкото, криминално и антидржавно владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Таквиот процес дава реални резултати. Доказ за тоа е растот на Бруто домашниот производ од 1,2 отсто во последниот квартал од 2017 година, со што се потврдува исправноста на економските политики на Владата предводена од СДСМ и се враќа стабилноста и довербата во економијата, велат од СДСМ.

Поврзани новости