СДК: Притворен близок соработник на градоначалникот на Битола

by Фокус 21:41
21:41

Соработник на градоначалникот на Битола Владимир Талевски вечерва е притворен на барање на Специјалното јавно обвинителство, објави порталот Сакам да Кажам, повикувајќи се на неофицијални извори.

Соработникот е притворен во рамки на акцијата „Транспортер“. Освен битолскиот градоначалник во оваа акција осомничени се уште 21 лице. За 11 лица беше побаран притвор.

- Advertisements -

Осомничени за криминал со превозот на ученици се градоначалникот  Талески, претседателот на Комисијата за јавни набавки во Битола, директори на основни и средни училишта, како и превозници кои ја потпишувале и наплаќале  двојно повисоката цена за превозот.

Поврзани новости