Само ВМРО-ДПМНЕ и Левица не честитаа на потпишувањето на договорот на македонски јазик, велат од СДСМ

by Fokus

Потпишувањето на договорот со Фронтекс на официјален македонски јазик, без фусноти, без додавки е историски успех за нашата држава на кој сите треба да сме горди, единствено ВМРО-ДПМНЕ и Левица не честитаа на овој државен успех, рече на денешната прес конференција Мартин Костовски, пратеник од СДСМ.

„Тоа е затоа што овие две партии се антиевропски, деструктивни субјекти кои ширеа лажни вести и работеа против интеграцијата на државата во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ и Левица треба да им се извинат на граѓаните за сите лаги, за сите хушкања на насилни протести каде злоупотребија млади луѓе да напаѓаат полицајци и државни објекти. Откако со договорот за Фронтекс, ЕУ како и светот го признаа официјалниот македонски јазик, редно е тоа да го сторат и ВМРО-ДПМНЕ и Левица“, додаде Костовски.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица, според Костовски, беа тие кои македонскиот јазик со месеци го нарекуваат западнобугарски дијалект, „севернџаски“ и користеа други погрдни зборови со што му правеа штета на сопствениот македонски јазик и го омаловажуваа македонскиот идентитет.

Поврзани новости