САД им забрани да патуваат на вработените во амбасадата во Ерусалим

by Fokus

Поради тензиите меѓу Израел и Иран, САД воведоа превентивни ограничувања за вработените во амбасадата во Ерусалим: „Забрането патување“.

Би-Би-Си објави дека САД го ограничиле движењето на вработените во амбасадата во Израел поради страв од напад од Иран. Им беше кажано да не патуваат надвор од областа на поголемиот Ерусалим, Тел Авив или Бир Шева.

Иран вети дека ќе се одмазди за нападот врз иранскиот конзулат во Сирија во кој загинаа 11 лица.

Поврзани новости