Германија го повика Иран да покаже воздржаност, Русија повика да не се патува на Блискиот Исток

by Fokus

Германија, Велика Британија и Русија ги повикаа земјите на Блискиот Исток да покажат воздржаност, додека Израел соопшти дека се подготвува да ги „задоволи сите свои безбедносни потреби“ во регионот што се движи на работ на поширок конфликт поради заканата на Иран да го нападне Израел.

Германската авиокомпанија Луфтханза, еден од само двата западни авиопревозници кои летаат за Техеран, ја продолжи суспензијата на своите летови до иранскиот главен град, а Русија ги предупреди своите граѓани да не патуваат на Блискиот Исток.

Иран вети одмазда за воздушниот напад на 1 април врз неговата амбасада во Дамаск, во кој загинаа висок ирански генерал и шест други ирански воени офицери, зголемувајќи ги тензиите во регионот кој веќе е во војна во Газа.

Израел не ја презеде одговорноста за нападот, но иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи во средата рече дека Израел „мора да биде казнет и ќе биде казнет“, истакнувајќи дека нападот врз амбасадата е еднаков на напад на иранска територија.

Поврзани новости