Русковска: На почетокот на јануари обвинение за „Рекет 2“

by fokus 15:10
15:10

Обвинение за случајот „Рекет 2“, односно за истрагата за „Меѓународен сојуз“ може да се очекува на почетокот на јануари, најави денеска обвинителката Вилма Русковска, која учествуваше во акцијата за чистење.

-Се надевам на почетокот на јануари, одговори Русковска на прашањето кога може да се очекува обвинение за случајот со работата на невладината организација Меѓународен сојуз.

- Advertising -

Во истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, осомничени се Меѓународниот сојуз, како правно лице, и пет физички лица: претседателот на невладината Бојан Јовановски – Боки 13, неговиот татко Миле Јовановски, асистенката Христина Блажевска, заменик-претседателката на Сојузот Јасна Мандиќ и пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски.

Поврзани новости