Руски крал: Војната во Украина мора да запре!

by Fokus

Војната во Украина е трагедија што мора да се запре, во спротивно, ќе настане глобална криза за храна, бидејќи цените на ѓубривата се веќе превисоки за многу земјоделци, изјави рускиот крал на јаглен и ѓубрива Андреј Мелниченко.

Неколкумина богати, руски бизнисмени веќе јавно повикаа на мир, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди инвазија на 24 февруари, вклучувајќи ги и Мајкл Фридман, Пјотр Авен и Олег Дерипаска.

Во обид да го натера Путин да ја запре инвазијата, Западот го замрзна рускиот државен имот, отсече најголем дел од рускиот корпоративен сектор од глобалната економија и санкционираше руски бизнисмени, меѓу кои се и санкции од Европската унија за Мелниченко .

– Случувањата во Украина навистина се трагични. Итно ни е потребен мир, изјави за Ројтерс, 50-годишниот Мелниченко, Русин роден во Белорусија, чија мајка е Украинка, пренесува Хина.

Поврзани новости