Русија протера двајца американски дипломати: Спроведоа незаконски активности

by Fokus

Русија денес објави дека протерува двајца американски дипломати кои ги обвини дека работеле со руски државјанин обвинет за соработка со странска држава.

Стејт департментот соопшти дека ја повикал американската претставничка Лин Трејси и и кажала дека првиот секретар на амбасадата Џефри Силин и вториот секретар Дејвид Бернштајн мора да ја напуштат Русија во рок од седум дена.

-Назначените извршиле незаконски активности, одржувајќи контакт со рускиот државјанин Р. Шонов, обвинет за доверлива соработка со странска држава, стои во соопштението од руското МНР.

Роберт Шонов беше вработен во Генералниот конзулат на САД во источниот руски град Владивосток повеќе од 25 години додека Русија не нареди отпуштање на локалниот персонал на американската мисија во 2021 година.

Руската безбедносна служба ФСБ објави видео во август на кое се прикажува наводното признание на Шонов во кое тој вели дека Силин и Бернштајн побарале од него да собере информации за руските воени напори во Украина, нејзината анексија на нови територии, нејзината воена мобилизација и претседателските избори во 2024 година.

Во видеото, Шонов рече дека му било кажано да собира негативни информации за овие теми, да бара знаци на протести на граѓаните и да ги одрази во неговите извештаи.

Соединетите Држави ја обвинија Москва дека се обидува да ги заплаши и малтретира американските вработени откако руските државни медиуми ги објавија наводите против Шонов и рекоа дека ФСБ планира да ги испраша вработените во амбасадата кои биле во контакт со него.

Кога тој беше уапсен во мај, Стејт департментот рече дека случајот ја нагласува еклатантната употреба на сè порепресивни закони од руските власти против нивните граѓани.

Руското Министерство за надворешни работи во своето соопштение наведува дека Шонов бил платен да извршува задачи насочени кон нанесување штета на руската национална безбедност.

-Руската страна очекува Вашингтон да ги донесе вистинските заклучоци и да се воздржи од конфликтни чекори, стои во соопштението на руското МНР.

Поврзани новости