Романскиот авион “Spartan C27” се приклучува во борбата против пожарите

by fokus

Противпожарното летало C27 Spartan е првиот авион кој од денеска ќе ги гаси пожарите во Македонија, а напомош го испраќа Романија.

„За помалку од 24 часа пристигна воениот авион C 27 Spartan од Романија кој веднаш ќе се вклучи во гасењето во кризните подрачја на истокот. НАТО сојузниците реагираат брзо и ефикасно!“, информира Шекеринска.

Покрај Спартан канадер, Романија како помош за Македонија денеска доцна попладне ќе испрати уште еден многу поголем авион за гаснење на пожарите – Херкулес 530, информираше Центарот за управување со кризи.

Поврзани новости