Расте бројот на жртви во Албанија, 24 мртви и 650 повредени

by fokus 08:00
08:00

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а 45 се спасени, јавуваат албанските медиуми.

Спасувачите во меѓувреме успеале да спасат 17-годишен тинејџер, под урнатините на неговиот дом во Драч. Тој побарал помош преку својот мобилен телефон.

Во видео обраќање, премиерот Еди Рама рече дека  спасени се околу 40 лица, и додаде  дека институциите ќе сторат сé за да ги извлечат сите лица  за кои се верува дека се се уште под урнатините. Рама повика на смиреност и рече дека е уверен дека Албанците ќе ја надминат и оваа природна непогода.

Поврзани новости