Рахој: Каталонскиот парламент ќе биде распуштен, нови избори во декември

by fokus 21:19
21:19

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска објави дека каталонскиот парламент ќе биде распуштен и нови регионални избори ќе се одржат на 21 декември.

-Целата каталонска влада исто така ќе мора да биде распуштена – додаде Рахој, најавувајќи мерки против каталонските лидери.

- Advertisements -

Каталонскиот парламент денеска гласаше за резолуција за независност.

Поврзани новости