Пукање во Алабама: Маж пукал во 1.000 луѓе за време на прослава, има мртви

by Fokus

Три лица загинаа, а 15 се ранети во саботата откако маж по расправија отвори оган врз толпа од околу 1.000 луѓе за време на прослава во американската сојузна држава Алабама.

Пукањето се случило во округот Болдвин, а канцеларијата на окружниот шериф соопшти дека прославата била мирна се додека не избила расправија која довела до пукање на едно лице во толпата, пренесува Си-Ен-Ен.

Полицијата не соопштува информации за повредени или напаѓач.

Според архивата за огнено насилство, ова е најновото од 155 масовни престрелки во САД во 2024 година, односно оние во кои најмалку четири лица загинаа или беа повредени, не сметајќи го напаѓачот.

Поврзани новости