Економист со мало воено искуство под санкции – кој е новиот министер за одбрана на Путин

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин неочекувано назначи нов министер за одбрана, цивилниот Андреј Белоусов, поранешен вицепремиер задолжен за економија, на местото на Сергеј Шојгу, објави Кремљ.

Путин сака Шојгу, кoj беше министер за одбрана од 2012 година и негов долгогодишен советник, да стане секретар на моќниот руски Совет за безбедност – на местото на актуелниот лидер Николај Патрушев – и да ја преземе одговорноста за воено-индустрискиот комплекс, соопшти Кремљ.

Назначувањето на Белоус, цивилен функционер со економски вештини наместо воено знаење, е големо изненадување.

Андреј Белоусов (65) беше министер за економски развој на Русија во 2012 и 2013 година и помошник на претседателот од 2013 до 2020 година. Тој е прв заменик шеф на рускиот премиер од јануари 2020 година.

Како висок функционер и член на потесниот круг на Путин, Белоусов е предмет на лични санкции наметнати од Украина, почнувајќи од 2022 година поради руската инвазија.

Тој, исто така, е санкциониран од ЕУ затоа што ги повика руските олигарси да продолжат да работат со санкционираните руски банки и ја поддржуваат окупацијата на Крим, а се наоѓа и на листата на американски санкции против рускиот финансиски сектор. Белоусов беше додаден на санкциите во Јапонија, Канада, Велика Британија и Австралија.

Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ, изјави за новинарите дека промената има смисла бидејќи Русија се приближува кон ситуација слична на онаа во Советскиот Сојуз во 1980-тите, кога војската и полицијата сочинуваа 7,4 отсто од државниот буџет.

Тоа, рече Песков, би значело дека е клучно да се осигура дека таквиот буџет е во согласност со севкупните интереси на земјата, поради што Путин сега сака цивил со економско искуство за функцијата министер за одбрана.

„Оној кој е поотворен за иновации ќе биде поуспешен на бојното поле“, рече Песков.

Ремонтот, исто така, ја одразува намерата на Путин да ги стави трошоците за одбрана под поголема контрола за да се осигура дека средствата се трошат ефикасно, откако сојузник и заменик на Шојгу беа обвинети за поткуп.

Поврзани новости