Процесот „Жан Моне“ се одложи од март за мај

by Фокус

Иако се најавуваше да се оддржи во средината на март во Охрид, средбата меѓу претставници на пратеничките групи во Собранието, иницирана од тројката европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, е одложена за мај.

Според информации од канцеларијата на Вајгл, причината за одложување на средбата, на која требаше да присуствува и еврокомесарот Јоханес Хан, е само поради организациски причини.

Инаку, таканаречениот процес Жан Моне се иницира за подобрување на дијалогот меѓу пратеничките групи по собраниските настани од 27-ми април лани, а меѓу приоритетните теми на разговор треба да бидат измените на собранискиот деловник и усвојување на етички кодекс.

Поврзани новости