Протестен марш за оставка на Груевски: Долу диктатурата

by Фокус 19:53
19:53

Група граѓани, активисти и членови на опозиските партии денеска во 18:30 часот протестираа за оставка на Никола Груевски. Протестниот марш започна од „Кампот на слободата“ пред Владата и низ улиците Илинденска, Рузвелтова и Орце Николов граѓаните скандираа „Нема правда, нема мир“, „Долу диктатурата“ и „Народот на улица“.

-Оставка! Тоа е се што бараме. Оваа рута води кон неколку министерства, кои не се познати по многу транспарентност, така е многу логично дека од овде тргнавме, па поминавме покрај нив и се вративме овде за да повториме уште еднаш „оставка!“. Нема правда во Македонија без оставка на Груевски, изјави Владимир Милчин кој беше дел од протестот.

- Advertisements -

Демонстрантите маршираа под транспарентот „Граѓаните за Македонија, доаѓаме“. Тие бараат формирање на преодна влада која ќе обезбеди фер и демократски избори.

Поврзани новости