Протест за името во Скопје, и уште во 14 градови ќе протестира дијаспората

by fokus

Во 13 часот на плоштадот „Македонија“, во Скопје, денеска ќе се одржи протест во организација на движењето „Нашето име е наше право“. На собирот ќе биде изразено незадоволство од, како што пишува, политиките што ги загрозуваат националните интереси на македонскиот народ.

Во исто време ќе протестираат и Македонци од дијаспората во 14 градови во светот: Франкфурт – Германија, Малме – Шведска, Вашингтон – Сад, Мелбурн, Сиднеј, Перт и Бризбејн – Австралија, Оукленд – Нов Зеланд, Хаг – Холандија, Лондон – Велика Британија, Крањ – Словенија, Валета – Малта, Канали – Италија и Прага – Чешка

Организаторите најавуваат вклучување преку видео-бимови со протестите на дијаспората од локации ширум светот, а организираат бесплатен превоз до Скопје од другите градови.

Поврзани новости