Протест во Црна Гора: НАТО убијци, крвави ви се рацете

by Фокус 13:03
13:03

Дел од граѓаните на Црна Гора вчера протестираа против влезот на нивната земја во НАТО. Според организаторите, на протестот имало најмалку 5.000 луѓе, а според полицијата немало повеќе од 1.500. Протестот бил во организација на невладини организации и на опозицискиот сојуз Демократски фронт, односно движењето Нова српска демократска партија.

Демонстрантите на протестот во Подгорица скандираа „Убијци“ и носеа транспаренти на кои пишуваше: „НАТО убијци, крвави ви се рацете. Не сте добредојдени тука“. Голем дел од луѓето носеа и свеќи во сеќавање на жртвите од бомбардирањето на НАТО на тогашната СРЈ во 1999 година.

- Advertisements -

„На протестот ме донесоа сенките на 1.500 припадници на Војската на Југосалвија кои загинаа бранејќи ја оваа земја и на повеќе од 500-те цивилни жртви. НАТО е здружение на крадци, не само убијци, рече поранешниот претседател на Црна Гора и на поранешната СРЈ, Момир Булатовиќ и ги повика сонародниците да не учествуваат во судирот на НАТО со Русија.

Поврзани новости