Протест пред Владата против Законот за јазиците: Иванов не го потпишувај Законот!

by fokus

Група граѓани денеска протестираше пред Владата против Законот за употреба на јазиците.

Тие му порачаа на претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува указот, за, како што рекоа, да не се воведе „двојазичност во Македонија“.

Вчера имаше протести и низ неколку градови низ Македонија, главно пред домовите на пратеници од СДСМ кои гласаа за Законот за јазиците.

 

Поврзани новости