Пратениците ќе ја констатираат и оставката на Иво Ивановски

by Фокус 13:00
13:00

Оставката на министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски е доставена до Собранието и најверојатно ќе биде прва точка на дневен ред денеска, објавија дел од парламентарците.

Ивановски неодамна најави заминување од функцијата, образложувајќи го тоа со заминување на друга работа во странство.

- Advertisements -

Во изјава за МТВ, каде ја најави оставката Ивановски рече дека и на таа позиција ќе има можност да работи во интерес на Македонија.

Иво Ивановски е министер за информатичко општество од 2008. година кога за првпат овој ресор беше формиран како дел од кабинетот на премиерот. Неколку години подоцна на овој ресор му беше додаден и ресорот администрација.

Поврзани новости