Пожарот во Нотр Дам не е целосно изгаснат, полициски дрон го сними ужасот

by fokus 09:49
09:49

Опасноста од големиот пожар во париската катедрала Нотр Дам веќе е неутрализирана, но „постојат сомневања како објектот ќе преживее“, изјави денеска државниот секретар во француското Министерство за внатрешни работи Лоран Нунес.

– Денеска претпладне ќе имаме средба со архитекти и експерти во обид да се анализира дали структурата е стабилна и дали пожарникарите може да влезат внатре, за да ја продолжат својата работа, изјави тој.

- Advertisements -

Нунес соопшти дека огнот „е под контрола, но не е целосно изгаснат“.

– Причината за пожарот се уште не е позната, нагласи Нунес.

Со дрон на француската полиција синоќа од птичја перспектива беа снимени огнените јазици кои ја зафатија катедралата.

Поврзани новости