Поправајќи лифт паднале во окното, повредени двајца работници во Краљево

by Fokus

Двајца работници се повредени денеска во несреќа што се случила околу 14 часот во станбена зграда во Краљево. За среќа, никој не е повреден, но работниците се здобиле со тешки повреди.

Се претпоставува дека до несреќата дошло кога работниците од претпријатието за сервисирање на лифтови паднале низ окното од висина од околу шест метри и биле тешко повредени, но не во животна опасност.

Поправале кабина која се заглавила меѓу приземје и кат. Дознаваме дека и двајцата во моментот на несреќата биле на врвот од кабината кога од непозната причина таа се олабавила и паднала низ шахтата на лифтот.

Повредените работници од припадниците на Противпожарната и спасувачката единица Краљевац биле извлечени од окното и по укажаната прва помош во свесна состојба со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Општата болница „Студеница“ каде им била укажана лекарска помош.

Поврзани новости