Поповски на средба со Коѕијас во Солун

by Фокус 09:29
09:29

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас попладнево имаат средба  на маргините на Регионалниот состанок за подобрување на соработката во справување со бегалската криза кој вчера и денес се одржува во Солун.

Двајцата министри на денешната средба ќе разговараат за унапредување на билатералните односи меѓу Македонија и Грција и зајакнување на соработката во справувањето со заедничите предизвици како што е мигрантската криза. Воедно тема на разговор ќе биде и претстојниот состанок за мерките за градење доверба кој треба да се одржи на почетокот од наредната седмица во Скопје.

- Advertisements -

По денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија, Попоски ќе има билатерална средба и со шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов.

Поврзани новости