Полска е одбојкарски шампион на Европа

by Fokus

Полските одбојкари ја совладаа Италија со 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) во големото финале во Рим.

Бидејќи Италија неочекувано лесно ја совлада Франција, сега Полска среде Рим ги исчисти Италијанците и со тоа ја освои втората европска шампионска титула.

Полјаците имаа предност во првиот сет, од првиот до последниот поен, се движеа на растојание до максимални осум поени разлика 14:22, а сетот заврши со резултат 25:20 за гостите.

Во вториот сет гледавме повозбудлива и понеизвесна битка на теренот. Италија подобро го отвори вториот сет, каде Италија во неколку наврати имаше минимално водство, но
Полска лесно го врати на своја страна и дојде до три поени предност. Сепак, тоа не беше крајот на сетот бидејќи Италија од минус три се врати во игра и поведе со 15:14, но потоа гостите тргнаа во серија од шест поени по ред и тоа беше крај на сите се надева дека Италија може да израмни во сетови.

На крајот Полјаците го добија сетот со 25:21.

Третиот сет требаше да им припадне на Италијанците, но Полска повторно беше подобра во последниот дел од сетот. Италија беше подобра во поголемиот дел од сетот, Италијанците имаа плус четири 10:6, но Полска ја намали предноста, за првпат да поведе со 18:17.

Во финишот на сетот блескаше Леон кој со своите добри сервиси му донесе предност на својот тим и третиот сет заврши со 25:23, по што Полска ја освои втората титула европски првак.

Натурализираниот Полјак блесна во тимот на селекторот Никола Грбиќ, добар беше и Лукас Качмарек, херој беше и Роберт Хубнер, додека кај Италијанците отсуствуваше подобриот настап на Џанели, невидлив беше Микелето, како и Романо.

Поврзани новости