Почина Златан Сарачевиќ, легенда на југословенскиот и хрватскиот ракомет

by Fokus 10:43
10:43

Вчеравечер на 60-годишна возраст во Копривница почина Златан Сарачевиќ.

Сарачевиќ е носител на златен медал со Хрватска од Олимписките игри во Атланта 1996 година, а беше дел и од репрезентацијата на поранешна Југославија која го освои третото место на ЛОИ во Сеул 1988 година.

- Advertisements -

Смртта на Сарачевиќ најверојатно е предизвикана од срцев удар. Тој по вчерашниот меч меѓу Копривница и Подравка бил пренесен во болница, откако се пожалил на тегоби. Иако се обидувале да му го спасат животот, лекарите не успеале да го реанимираат.

Фото – Марко Јуринец

Поврзани новости