По 35 години отворена границата меѓу Турција и Ерменија

by fokus

Турција отвори граничен премин со Ерменија за да овозможи испорака на хуманитарна помош за жртвите од земјотресот во 10 јужни турски провинции, јави Анадолија.

Пет камиони со хуманитарна помош поминаа преку граничниот премин Аличан во турската област Угдер. Пунктот последен пат беше употребен во 1988 година, кога турската Црвена полумесечина достави помош по земјотресот во Ерменија.

„Да извлечеме нешто добро од оваа голема катастрофа. Солидарноста спасува животи!“, напиша турскиот ерменски пратеник Гаро Пајлан на Твитер.

Целата копнена граница меѓу Турција и Ерменија е затворена од 1993 година, по судирите меѓу Ерменија и етничките Турци Азербејџанци.

Двете соседни земји ги обновија дипломатските контакти на крајот на 2021 година.

Поврзани новости